حضرت مهدى (عج) و قرآن کریم

الف) همپاى قرآن

این که پیامبر اکرم (صلى الله علیه وآله وسلم) در سفارش مشهور خویش فرمود: انى تارک فیکم الثقلین کتاب اللّه و عترتى ما ان تمسّکتم بهما لن تضلّوا ابداً(1) و بدین سان بر همپایى و همراهى خاندان خویش سلام اللّه علیهم با قرآن کریم، تأکید نمود، دلالت بر این دارد که در زمان ما، کتاب خدا قرآن کریم جز در کنار مهدى آل محمد (صلى الله علیه وآله وسلم) که یگانه ذخیره و باقیمانده این دودمان پاک است، کتاب هدایت انسانها نتواند بود و از گمراهى و سرگردانى مردم، جلوگیرى نتواند کرد.
در ادامه مطلب می خوانید............

 


ادامه مطلب


[ دوشنبه 10 خرداد 1395  ] [ 10:44 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

مهدودیت و سنت های الهی در قرآن

 چکیده :

نگارنده در این گفتار، سنّت‏های الهی استخلاف، امتحان و تمحیص، استدراج و املا را براساس قرآن و حدیث و بیانات مفسّران، مطرح کرده و پیوند آن‏ها را با اصل مهدویّت، غیبت و ظهور و انتظار امام مهدی علیه‏ السلام نشان داده است.
کلمات کلیدی :
امام مهدی علیه‏السلام ، آیات مهدویت/ مهدویت، اصالت قرآنی/ قرآن، سنّت‏های الاهی / سنّت استخلاف/ سنّت امتحان و تمحیص / سنّت استدراج و املا.

در ادامه مطلب می خوانید.........
  


ادامه مطلب


[ دوشنبه 10 خرداد 1395  ] [ 10:35 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

قرآن و بشارت موعود

پیشوایان دین آیات بسیاری از قرآن را به موضوع مهدودیت تفسیر کرده اند. چیزی نزدیک به 140 آیه. از این روایات برخی به اصحاب ایشان اشاره می کند. برخی هم به شرح علائم ظهور می پردازد. روایات دیگری هم هست که ازاقوام و پیامبران گذشته سخن می گوید و یاران و شرایط قائم را به وضعیت آنها تشبیه می کند. بهترین فرصت است که در این چند سطر خیلی سریع و پراکنده چندتایی از گل های این فصل را مرور کنیم.

در ادامه مطلب می خوانید......

 

 


ادامه مطلب


[ دوشنبه 10 خرداد 1395  ] [ 10:27 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

پيوند قرآن با امام عصر(علیه السلام)

اين ذات مقدس، وجود مبارك حضرت ولي‌عصر روحي‌فداه، در اين ماه (شعبان) به دنيا آمده است. آنچه كه منشأ نجات عالم است، وجود مبارك ولي‌عصر، ارواحنافداه، است كه ما هم در كنار سفرة آن ذات مقدسيم. جريان وجود مبارك حضرت ولي‌عصر(ع) مانند قرآن، آنقدر براي پيغمبر(ص) محترم بوده كه به هر بهانه‌اي و به هر وسيله‌اي نام مبارك حضرت حجت(ع) را مي‌برد؛ مثل اينكه به هر وسيله‌اي جريان قرآن را مطرح مي‌كرد.

در ادامه مطلب ی خوانید.....

 


 

 


ادامه مطلب


[ دوشنبه 10 خرداد 1395  ] [ 10:06 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

غیبت، انتظار، و حرکت بر مدار ولایت

چنین بلایی بر سر کسی می آید که در دفاع از مدافع ولایت سکوت می کند! حال چه رسد به کسی که با عدم اطاعت از ولایت روزگار می گذراند.در روایات دو حجت باطن و آشکار معرفی شده است. حجت آشکار، رسولان و پیغمبران و امامان، و حجت پنهان، عقل می باشد. به طور کلی حجت به معنای دلیل آشکار مطرح شده است. خداوند از طریق ارسال حجج خود بر بندگان، راه هدایت را مشخص کرده و راه بهانه جویی را بر آنها بسته است.

در ادامه مطلب می خوانید....

 


ادامه مطلب


[ چهارشنبه 5 خرداد 1395  ] [ 11:52 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

از یاد برده ام شما را پدر! ولی...

آیا این یتیم، زمانی را با امام خود همراه بوده و محبت پدرانه او را چشیده و سپس از دامان او جدا شده است؟ اگر این  گونه است، چه شده که امروز از او بریده؟! آیا کسانی یا موقعیتی او را از پدر خود، جدا کرده اند؟پدر بزرگوار مولای غائب از نظر ما، امام نیک سیرت و صورت حضرت حسن بن علی عسکری علیه السلام فرمودند: سختتر از یتیمى كه از پدر و مادر خود محروم شده، یتیمى است كه از امام خود جدا شده و به او دسترسى ندارد و حكم او را درباره ی آنچه از شرایع دینش به آن مبتلا مى گردد، نداند. آگاه باشید كه این جاهل به شریعت ما و بریده از دیدار ما، همچون یتیمى در دامان آن دسته از شیعیان ما است كه آشناى به دانشهاى ما باشند، بدانید هر كه چنین جاهلى را هدایت كرده، او را ارشاد نموده، شریعت ما را به او تعلیم نماید، در رفیق اعلى (از بالاترین درجات بهشت) به همراه ما خواهد بود. (1)

در ادامه مطلب می خوانید.....

 


ادامه مطلب


[ چهارشنبه 5 خرداد 1395  ] [ 11:47 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

دو حُسن ختام عاشقانه برای بشر

مهدی این امت از میان این پیشوایان است، او دارای کمال موسی و شکوه عیسی و قضاوت داوود و صبر ایوب است... او در شمایل، گفتار و کردار از همه کس به من شبیه تر است. همه حجج الهی علیهم السلام "نور الله" هستند و هدفشان هدایت و اشاعه نور ایمان در دلهای مردم بوده است. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله خاتم الأنبیاء هستند، و امام مهدی علیه السلام خاتم الأوصیاء، آخرین امام از سلسله ائمه علیهم السلام و جانشینان ایشان می باشند که اهداف و زحمات همه حجج الهی را به سرانجام می رسانند.

در ادامه مطلب می خوانید....


ادامه مطلب


[ چهارشنبه 5 خرداد 1395  ] [ 11:43 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

قطره آبم که سرازیر شدم از سر کوه

 

سلام آقای غریبم.... . .
.
"این الغریب... این الحبیب ..."
.
.

خاطرم هست که از کودکیم تا حالا...
در دلم ریشه دوانده غم دوری شما

قطره آبم که سرازیر شدم از سر کوه
که مگر قبل بخــارم برسم بر دریــا
این مسلّم که تو هستی و همه میدانیم...
نکته ی مبهمش اینجاست، کجایی و کجا؟!
.
اللهم عجل لولیک الفرج بحق زینب(س)


ادامه مطلب


[ چهارشنبه 5 خرداد 1395  ] [ 11:38 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

لوگو وبلگ منتظران ظهور فرج

لوگوی ما