مقصود از انتظار الفرج چیست؟

در عصر غیبت کبری امام مهدی (عج) از جمله مسائلی که همواره مسلمانان، به ویژه شیعیان و پیروان اهل بیت (علیهم السلام) خواهان فهم آن هستند، شناخت ویژگی های منتظران واقعی آن حضرت است؛ در این نوشتار مختصر بر آنیم تا با مطالعه در آموزه های اصیل اسلامی، به مهم ترین شاخصه های منتظران در عصر غیبت کبرای آن امام همام بپردازیم.

 

 

 


ادامه مطلب


[ پنج شنبه 21 اردیبهشت 1396  ] [ 06:49 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

دو پرسش و پاسخ پیرامون مهدویت

 1- کارکردهای امام در عصر غیبت
فریادرسی امام زمان(عج)
اگر حضرت مهدی(عج) میفرماید: «اگر ما مراعات شما را نمی-کردیم و یاد شما را از خاطر میبردیم بلا بر شما نازل میشد»؛ پس این همه بلایی که بر سر شیعیان وارد میشود چیست؟ چرا به داد فقیران و بیچارگان نمیرسد؟!
ابتدا خوب است بدانیم اصل این جملات برای شیخ مفید نوشته شده است. در ابتدای نامه ی حضرت میخوانیم :
«نامه ای به برادر باایمان و دوست رشید، ابو عبدالله محمد بن نعمان – شیخ مفید- که خداوند عزت وی را از محل ودیعه نهادن عهدی که بر بندگان گرفته شده است، مستدام بدارد. اما بعد، سلام بر تو ای دوستی که در دین مخلص و در مورد ما به یقین، مخصوص گشته ای، ما در مورد (نعمت وجود) تو، خداوند را سپاس-گزاریم... ».

 


ادامه مطلب


[ دوشنبه 28 فروردین 1396  ] [ 04:07 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

ظهور حضرت مهدی (عج) به زودی رخ خواهد داد

نوشته زیر مجموعه ای از نشانه های بسیار در نزدیک بودن ظهور حضرت مهدی (عج) را مورد بررسی قرار داده است انشاالله که دیدگان همه منتظران به نواده پاک رسول (ص) روشن گردد این مطالب برگزیده ای از سایتهای مختلف و منابع مهدویت است.

ـ بشارت آیه الله العظمی بهجت : اشاره مستقیم و بشارت صریح آیه الله العظمی بهجت در جمعی در مورد نزدیکی ظهور امام زمان (عج) که فرمودند : " تا کنون به جوانان بشارت می دادید که منتظر باشید ظهور مولایتان را خواهید دید .

 


ادامه مطلب


[ دوشنبه 28 فروردین 1396  ] [ 03:45 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

امام زمان در چه روزی ظهور می‌کند؟

گرچه موارد علی‌الظاهر اختلافی بین روایات زمان حضور امام زمان (عج) وجود دارد ولی در حقیقت یکی به روز ظهور و حرکت و قیام امام زمان و دیگری به استقرار حکومت حضرت اشاره دارد. روایات متعددی برای روز ظهور امام زمان وارد شده است که هر کدامین روایات به روزی از روزهای هفته و یا مناسبتی(مانند عاشورا،نوروز) اطلاق شده البته که این روایات با هم دیگر مانعة الجمع نیستند.

 


ادامه مطلب


[ جمعه 11 فروردین 1396  ] [ 01:47 ق.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

شگفتی ها و عجایب دنیا در بعد از ظهور امام زمان (ع)

قرار داشتن ملائکه و اجنه در لشکر حضرت مهدی علیه السلام

در کتاب «کامل الزیارة» و «غیبت» نعمانی از امام صادق علیه السلام در ضمن حالات آن حضرت روایت شده است که فرمود:«سیصد هزار و سیصد و سیزده ملک نزد حضرت مهدی علیه السلام می آیند.»

ابوبصیر گفت: گفتم تمام این ملائکه می آیند؟

فرمود:«آری! آن ملائکه ای که با نوح در کشتی بودند و آنهایی که با حضرت ابراهیم بودند ،

 


ادامه مطلب


[ شنبه 21 اسفند 1395  ] [ 04:57 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

وظایف منتظران در دوران غیبت

وظایف منتظران نسبت به امام موعود(عج) زیاد است‌، توجه به این وظایف تا حدود زیادی می‌تواند امکان شناخت بیشتر از امامان را نیز فراهم کند.

محبت و ارتباط قلبی با امام زمان(عج)

انسان منتظر‌، پیوسته پیوند قلبی با امام زمان خود دارد . و هیچگاه این گوهر ارزنده را از دست نمی‌دهد. امام صادق(ع) فرمودند : « کسی که در زمان غیبت قائم علیه السلام بر ولایت ما ثابت و استوار بماند،خداوند به او پاداش هزار شهید عطا فرماید.»

 


ادامه مطلب


[ شنبه 21 اسفند 1395  ] [ 04:47 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

آیا خود امام زمان(عج) از زمان ظهور اطلاع دارند؟

علم غیب، در اصل امری منحصر به ذات الهی است و هر کس دیگری که از آن بهره مند می شود، تنها به اذن الهی و به همان مقدار که خدای متعال صلاح بداند، می تواند به آن دست پیدا کند.

خدای متعال می فرماید:

«عالِمُ الْغَیْبِ فَلا یُظْهِرُ عَلى‏ غَیْبِهِ أَحَداً إِلاَّ مَنِ ارْتَضى‏ مِنْ رَسُولٍ[جن/۲۶-۲۷]

داناى غیب اوست و هیچ كس را بر اسرار غیبش آگاه نمى‏ سازد. مگر رسولانى كه آنان را برگزیده.»

در شخص رسول اکرم (ص) نیز علیرغم اینکه ایشان در موارد بسیاری از علم غیب با خبر بودند، اما در مواردی نیز از علم غیب بی اطلاع بودند. مانند زمان وقوع قیامت که رسول اکرم (ص) هرگز از آن خبر نداشتند.

 


ادامه مطلب


[ شنبه 21 اسفند 1395  ] [ 02:22 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

چرا با این همه ظلم و فساد امام زمان (عج) ظهور نمی کنند؟

باید دقت کرد که ظلم و ستم دلیل ظهور امام زمان (عج) نیست. هر چند زمانی که امام زمان (عج) ظهور می فرمایند، فساد عالم گیر شده است. و آنچه در ظهور امام زمان (عج) موثر است، آمادگی جهان برای قبول امامی معصوم و رهبری الهی و مهیا شدن یارانی واقعی برای امام است.

امام صادق(ع) در پاسخ کسی که ایشان را دعوت به قیام می کند، می فرمایند :

ما در زمانى كه پنج نفر یاور نداشته باشیم قیام نخواهیم كرد ما خودمان موقعیت مناسب را بهتر میدانیم [۱]

 

 


ادامه مطلب


[ شنبه 21 اسفند 1395  ] [ 01:18 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

آیا شناخت نشانه های ظهور ، واجب است؟

معرفی نشانه های حتمی ظهور

ابتدا، و در مقام مقدمه، قبل از بررسی جزئیات و تفصیل احادیث مربوط به سفیانی که در مقالات آینده به ان پرداخته خواهد شد، به معرفی نشانه های حتمی ظهور پرداخته خواهد شد.در احادیث و منابع حدیثی شیعه، برای "هشت” نشانه ظهور، تعبیر "محتوم” و حتمی به کار برده شده است که عبارتند از: یمانی، سفیانی، ندای آسمانی، قتل نفس زکیه، خسف بیداء، پدیدار شدن دستی در آسمان، طلوع خورشید از مغرب و اختلاف بنی فلان (بنی عباس).

و اما احادیث این نشانه های حتمی در منابع حدیثی شیعه، از این قرار است:

۱٫ نعمانی در کتاب الغیبۀ، در روایتی از امام صادق علیه‌السلام، چنین نقل می کند:

النِّدَاءُ مِنَ الْمَحْتُومِ وَ السُّفْیَانِیُّ مِنَ الْمَحْتُومِ وَ الْیَمَانِیُّ مِنَ الْمَحْتُومِ وَ قَتْلُ النَّفْسِ الزَّکِیَّهِ مِنَ الْمَحْتُومِ وَ کَفٌّ یَطْلُعُ مِنَ السَّمَاءِ مِنَ الْمَحْتُوم … .[۱]

ندای آسمانی، حتمی است، خروج سفیانی، حتمی است، خروج یمانی، حتمی است، شهادت نفس زکیه، حتمی است، و آشکار شدن دستی در آسمان، حتمی است … .

 


ادامه مطلب


[ جمعه 20 اسفند 1395  ] [ 03:50 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

ظهور در آرامش یا جنگ؟

برخی می‌گویند طبق روایات حضرت وقتی ظهور می‌نمایند که جهان پر از ظلم، جور و فساد شود و برخی دیگر می‌گویند: با عبادت، دعا، پرهیز از گناه و جهاد امام (عج) را در ظهورش یاری کنید. دلیل این تضاد چیست؟

این شبهه یا تضاد به خاطر قرائت‌های متفاوت و شاید دلخواه از احادیث مربوط به جمله‌ی اول است. چنین نیست که گفته باشند: «وقتی ظهور می‌نمایند که جهان پر از ظلم، جور و فساد شود»، چرا که آن وقت لازمه‌ی زمینه‌سازی برای ظهور تلاش برای ظلم و فساد بیشتر است و لابد مفسدین مقرب‌تر خواهند بود! که طبعاً خداوند متعال، اسلام و عقل چنین حکمی نمی‌دهد .

 


ادامه مطلب


[ جمعه 20 اسفند 1395  ] [ 03:37 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

لوگو وبلگ منتظران ظهور فرج

لوگوی ما